späť






Mumifikácia Najpodrobnejšie informácie o mumifikovaní máme od Hérodota. Píše o tom v druhej knihe dejín. Existovali tri spôsoby balzamovania. Prvý bol pre najbohatšých ľudí. Balzamovači najprv vytiahnu mozog zakriveným hákom, druhú časť odstránia tak, že doňho nasypú rozpúštacie látky. Potom nadrežú etiopským kameňom slabiny a vyberú celú brušnú dutinu, vyčistia ju, vyplachnú olivovým olejom a potom ešte raz vyčistia rozotrenými vykurovacími látkami. Tak naplnia brucho jemne rozdrtenou myrhou a inými koreninami okrem kadidla.
Potom brucho zašijú. Na to naložia mŕtveho do sodového lúhu a tam ho nechajú 70 dní. Umyjú ho a celé jeho telo zabalia do narezaných kúsov plátna z Byssu a natrú ho glejovinou. Príbuzny dajú vyhotoviť dutú podobu človeka, do ktorej múmiu uložia. Druhý spôsob bol taký to: Naplnia klystýri cédrovím olejom a vstrieknu ho mrtvému do brušnej dutiny, no predtým ho nenadrežú a nevypráznia mu brucho. Olej vstrekujú cez konečník a zabránia aby sa nevyvrátil naspäť. Potom naložia mŕtveho do sodového lúhu a tam ho nechajú 70 dní.
Posledný deň vypustia z brucha cédrovy olej a ten má takú silu že, so sebou strhne všetky vnútornosti. Telo vrátia príbuznym. Tretí spôsob, bol pre takých, čo majú málo peňazí. Vyplachnú brušnu dutinu rďkvovým olejom, naložia mŕtveho do sodového lúhu a tam ho nechajú 60 dní. Potom múmiu odovzdajú príbuznym. Egypťania verili, že každý človek má svoju fyzickú a duchovnú podstatu Ka. Bez fyzickej podstaty by nemohol jestvovať na druhom svete. Druhý svet nebol totožný s predstavou raja. Bola to ríša dosť podobná našej. Bola väčšia, rástlo v nej väčšie obilie aj krokodýli boli silnejšie. Išlo ich zabiť pomocou zaklínadiel. Tých bolo viacej väčšinou pomocných. Cesta na druhý svet bola plná nástrah. Dotyčného čakal súd v sieni dvoch pravd ,až tam sa rozhodlo či vstúpi do Usirovej ríše alebo v útrobach veľkej požieračky.